כיצד לחטא ולחבוש פצעים באופן עצמאי?

שריטות וחתכים יכולים לגרום לפצעים שטחיים על פני חלקו העליון של העור. אולם ישנם מצבים שעלולים לגרום לסכנה. למשל כאשר החתך/ פציעה נגרמו ממסמר חלוד, כאשר מתפתח חום ו/או כאבים עזים, כאשר הפציעה עמוקה או כאשר היא באיזור הפנים, במיוחד באזור העיניים או הפה. בכל מקרה, לפני חבישה עצמית יש להיוועץ עם גורם רפואי מוסמך.

מהי הדרך היעילה והבטיחות לחטא פצעים, לעצור דימום ולחבוש פצע?

 1. פציעה מחייבת חיטוי ולעיתים חבישה על מנת למנוע זיהום. ישנם חומרים שונים לחיטוי, נוזליים כמו פולידין ואלכוהול או בצורת משחה כמו פולידין במשחה. מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך (רוקח/אחות) לגבי החומר המתאים ביותר עבורך לחיטוי. חשוב לדעת שאלוורה אינו נועד לחיטוי אלא להרגעה. כדי לחטא פצע מוצע לפעול על פי הכללים הבאים:
 • לשטוף ידיים לפני ביצוע הפעולה.
 • לקחת כמות מדודה של חומר חיטוי: כאשר חומר החיטוי נוזלי מוצע להיעזר בפיסת צמר גפן אשר תוצמד לפיית הבקבוק. כאשר חומר החיטוי הוא משחה – להצמיד אצבע נקייה לפיית השפופרת וללחוץ בעדינות על השפופרת, כך שניתן להרגיש על האצבע את כמות החומר.
 • לאתר את מיקום הפציעה ולהניח אצבע במקום כעוגן, אשר מאפשר לכוון את חומר החיטוי.
 1. חבישה בפלסטר נועדה לשמור על מקום הפצע נקי כדי למנוע זיהום או למנוע תלישה של גלד. שימוש  יעיל בפלסטר מצריך הכרת מבנה הפלסטר, שימוש בטכניקה וקואורדינציה. כדי להשתמש בפלסטר מוצע לפעול לפי הכללים הבאים:
 • לשטוף ידיים לפני ביצוע הפעולה.
 • לפתוח את אריזת הנייר של הפלסטיק.
 • לאתר את מיקום הפצע ולהניח אצבע במקום כעוגן אשר מאפשר לכוון את הפד הדבוק על הפלסטר (הפד מצוי במרכז הפלסטר – ניתן לחוש בו בעזרת המישוש).
 • לפתוח כנף אחת בלבד של הפלסטר ולהדביק קרוב אל הפצע – וודא שוב שפד הפלסטר נמצא מול מוקד הפצע.
 • לפתוח כנף שניה ולהדביק.
 1. קיימים תרסיסים לעצירת דימום – מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך (רוקח/אחות) לגבי החומר המתאים ביותר עבורך. שימוש יעיל ובטוח מצריך הכרת האריזה של המוצר, תרגול ושמירה על כללי בטיחות בהתזה. יש להקפיד שההתזה מתבצעת לכיוון המתאים ולא לכיוון הפנים והעיניים.

אם אינך מצליח לבצע את הפעולות באופן יעיל או אינך מרגיש עדיין בטוח בפעולות המוצעות בתדריך  זה – כדאי שתפנה לשירות ההדרכה שיקומית.

 נכתב על ידי ריטה לפיד, מנהלת מקצועית במגדל אור.


לחץ כאן לשירותי הדרכה שיקומית