מהי ראייה ירודה?

האם אתם מתקשים בראייה? בקריאה, בזיהוי פנים? שדה הראייה פגוע או מצומצם?
המשקפיים אינם עוזרים? גם בעזרתם אתם רואים מטושטש ולא ברור וחד כבעבר?
האם אתם מסנוורים? לא מצליחים לקרוא?
נבדקתם אצל רופא עיניים והציעו לכם להשתמש בעזרי ראייה?
אנחנו יכולים לעזור!
למומחים שלנו במגדל אור יש פתרונות רבים הכוללים בדיקות ראייה מקיפות ומעמיקות, פתרונות ראייה מגוונים, התאמת אביזרים והשאלתם להתנסות בבית וכן סיוע במיצוי זכויות.
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר באמצעות המכון לשיקום ראייה ירודה.
להכרות עם המכון לשיקום ראייה ירודה

מחלות העלולות לגרום לראייה ירודה

המחלות העלולות לגרום לראייה ירודה הן רבות ומגוונות. הן יכולות להיות מולדות או להתרחש בכל שלב של החיים.

בהמשך יוצג מידע אודות המחלות הנפוצות מבין העלולות לגרום לראייה ירודה.
תחילה לפניכם הסבר קצר על מבנה העין והאופן שבו אנו רואים.

מבנה העין:

מבנה העין: רשתית, דמית (כורואיד), מקולה, ורידי הרשתית, עצב הראיה, זגוגית

אור מגיע לעין ונשבר על ידי הקרנית השקופה עובר דרך האישון (המהווה צמצם) אל העדשה ומשם לרשתית. הרשתית היא החלק בעין שקולט את האור וממיר אותו לאותות חשמליים. ברשתית נעשה עיבוד ראשוני של המידע החזותי אשר מועבר באמצעות עצב הראייה למוח.
כאשר האור "נופל" לא במרכז הרשתית (מקולה) אלא לפני או אחרי אנו נעזר במשקפיים על מנת לראות חד וברור (מה שנקרא בעצם חדות ראייה תקינה).

מהי חדות ראיה וכיצד היא נמדדת?

חדות ראייה תקינה נקראת ראיית 6/6.

מספר זה נקרא "השבר של סנלן". המונה הוא מספר קבוע וזהו למעשה מרחק הבדיקה: 6 מטר. המכנה מסמן את השורה בלוח הבדיקה שבה הצליח הנבדק לראות (המכנה 6 מיצג אות בגודל 8.7 מילימטר). ככל שהמכנה גדול יותר כך חדות הראייה גרועה יותר.

ראייה ירודה בדרך כלל תיבדק בחדר של 3 מטר, ואז היא תירשם, למשל, באופן הבא: 3/60.

לראייה ירודה או כבדות ראייה פנים רבות. לעיתים, כבדי ראייה עם אותה מחלה יסבלו מסימפטומים שונים. לכן, חשובה בדיקה מקצועית עם ניסיון רב בתחום היודעת להתאים לכל תלונה את הפתרון האופטימלי לה.

ניווון מקולרי גילי  – נמ"ג (Age Related Macular Degeneration – AMD)

מהו ניוון מקולרי גילי – נמ"ג?

עם העלייה בגיל עלולה להתפתח גם פגיעה בראייה אשר נקראת ניוון מקולרי של הרשתית הקשור בגיל. בגיל 55 יחלו אחוז אחד מהאוכלוסייה ואילו בגיל 75 יחלו בה כ- 33% מהאוכלוסייה.

נמ"ג היא מחלה אשר פוגעת במרכז הרשתית, בחלק אשר אחראי על הראייה הברורה והחדה. אזור זה בעין נקרא מקולה. אזור המקולה מאפשר ראייה חדה וברורה הדרושה לזיהוי פנים, קריאה, צפייה בטלוויזיה, נהיגה ועוד. שאר אזורי הרשתית, שהם בעצם החלק הגדול יותר, מאפשרים ראייה רחבה, זיהוי צללים, תנועה ואור, אך לא ראיה חדה.

נמ"ג – שלבי המחלה

לנמ"ג קיימים שני שלבים: השלב היבש והשלב השני המתקדם, אשר נקרא השלב הרטוב.

השלב הראשון – השלב היבש של נמ"ג

השלב הראשון של הנמ"ג מתאפיין בהיווצרות שומנים וחלבונים המכונים "דרוזן" Drusen  על גבי המקולה, אלה יוצרים מעין חסמים בקליטת האור שכן היווצרותם יוצרת ניוון של תאים בשכבות הרשתית.

התקדמות השלב היבש איטית יחסית ויכולה להתקדם במשך עשרות שנים, רק במקרים חמורים של נמ"ג יבש נמצא אטרופיה אזורית נרחבת.

רוב חולי הנמ"ג סובלים מהשלב היבש כאשר רק ל 10% מהחולים תתפתח המחלה ותעבור לשלב השני הרטוב, אך 90% ממקרי העיוורון על רקע נמ"ג יגרמו בשל השלב הרטוב.

אבחון המחלה נעשה על ידי רופא עיניים ועם האבחון יש לבצע מעקב תקופתי לפי הנחיות הרופא.

בשלב זה יש לזכור כי נטילת ויטמינים שהומלצו על ידי רופא העיניים מרחיקה את המעבר בין השלב היבש לרטוב.

עישון פוגע מאוד וגורם להתקדמות מואצת של המחלה ולכן ההמלצה היא  להפסיק לעשן. 

המלצה נוספת וחשובה ביותר היא בדיקה עצמית יומיומית, באמצעות לוח אמלסר. זוהי בדיקה מהירה פשוטה וקלה לביצוע אשר מעניקה אינדיקציה לחולה על התקדמות המחלה. למעבר ולהסבר על הבדיקה יש ללחוץ על הקישור הבא: בדיקת אמסלר.

בשלב היבש משפיעה המחלה בדרכים שונות. ההשפעות האופייניות ביותר הן:

  • ראייה מעוותת של קווים וצורות
  • כתם קטן עיוור בשדה הראייה
  • טשטוש ראייה וחוסר גבולות
  • ראיית צבעים דהויה ושונה
  • קושי במעבר בין אור וחושך

השלב השני – השלב הרטוב של נמ"ג

בשלב הרטוב של נמ"ג צומחים כלי דם לא איכותיים מן הדמית אל מתחת לרשתית באיזור המקולה. מכלי דם אלה דולפים נוזלים, שומנים וחלבונים. כמו כן, כלי הדם בעצמם נוזלים, מצב אשר גורם לבצקת וחסם בראייה, ובתוך זמן קצר לניוון ואובדן הראייה המרכזית. כתוצאה מהדימום נוצרת ריקמת צלקת המופיעה ככתם שחור במרכז הראייה. חולים אלה יתלוננו על כך שאינם מזהים פנים, לא יכולים לקרוא או לראות את המספרים בשעון או רואים כתם שחור קבוע. כמו כן, צפויות תלונות רבות על ראייה תפקודית.

לשלב זה קיימים מספר טיפולים, הנפוץ בניהם הוא טיפול באמצעות זריקות אשר תפקידם למנוע היוצרות של כלי דם חדשים בעין ולעיתים אף יגרמו לנסיגה בכלי הדם שנוצרו קודם.

שלושת הזריקות הנפוצות הן: אווסטין, אייליה ולוסנטיס. הרופא המטפל מחליט על הסוג המתאים לחולה. יתכן כי חולה מסוים יקבל מספר סוגים. ישנם עוד מספר טיפולים כמו טיפול פוטודינאמי, טיפול בלייזר ובמקרים מסוימים ניתוח.

 נמ"ג – סיכום

נמ"ג הינה מחלה שכיחה אך עלולה לפגוע בצורה קשה בחדות הראייה ובתפקודו היומיומי של הנושא אותה.

ראיית נמ"ג
ראיית נמ"ג

מרפאות לראייה ירודה יכולות לתת מענה איכותי ופתרונות רבים ואיכותיים לכל שלב במחלה. הניסיון הרב בטיפול בחולים אלה, שצבר מכון הראייה של מגדל אור, יכול לשפר מאוד את איכות חיי החולה. במכון תעברו בדיקת ראייה מקיפה אשר בעזרתה נוכל להתאים עזרים רבים ומגוונים אשר תוכלו להשאיל ולנסותם בבית.

לראייה למרחק נוכל להתאים משקפיים מיוחדים לחולי נמ"ג אשר כוללים הגדלה ומסננים לפי הצורך של הנבדק כמו כן טלסקופים ועוד. לקריאה נתאים משקפיים מיוחדים הגדלות ופריזמות. כמו כן, התאמת תאורה נכונה, מגדלות וכן טמ"סים בגדלים שונים לפי הצורך של הנבדק.

כמו כן, במגדל אור תוכלו למצוא מכשיר מיקרופרימטר מאיה חדש המיועד לחולי נמ"ג אשר עוזר על ידי אימון למצוא נקודות ראייה חלופית ברורה במקום הקודמת שנהרסה, ולשפר משמעותית את הראייה.

מיקרופרימטר מאיה
מיקרופרימטר מאיה

למידע נוסף: