כיצד אפשר ללוות אדם עם מוגבלות בראייה?

לעיתים אנשים עם מוגבלות הראייה או עיוורון נעזרים במלווה רואה, המאפשר להם לנוע בביטחון וביעילות בתוך סביבות שונות. המלווה יכול להיות קבוע כמו חבר/בן משפחה, או מלווה אקראי ברחוב המעניק סיוע נקודתי כמו חציית כביש, הגעה ליעד ספציפי וכדו’. במקרים אלו סביר כי המלווה האקראי אינו בקיא בטכניקת הנחייה מתאימה.
שימוש בטכניקה נכונה מאפשר בטיחות מרבית, הליכה נוחה לאדם עם הלקות בראייה וגם למלווה, וכן מאפשר לאדם עם הלקות שליטה מלאה על הקשר עם המלווה ואת האפשרות להפסיק להעזר בו.

הטכניקה:

 1. יצירת מגע פיסי: המלווה נוגע עם גב כף ידו בגב כף ידו של האדם או עם המרפק שלו.

האדם אוחז במרפק של המלווה
האדם אוחז במרפק של המלווה
 • איתור מיקום האחיזה מעל המרפק: האדם עוקב עם גב ידו לאורך הזרוע של המלווה, וממקם אותה מעל המרפק שלו.
 • צורת האחיזה: האגודל של האוחז ממוקמת מעל המרפק בצד החיצוני של הזרוע של המלווה, שאר האצבעות נמצאות בחלק הפנימי של הזרוע. האחיזה צריכה להיות חזקה אך לא חזקה מידי.
 • התאמת תנוחת הזרוע האוחזת: בעת האחיזה החלקים העליון והתחתון של זרוע האוחז נמצאים בזווית יחסית של 90 מעלות, כאשר חלקו העליון של זרוע האוחז ממוקם בנוחות במקביל וקרוב לגופו ואילו החלק התחתון של הזרוע פונה קדימה כדי לאחוז במרפק.
 • התאמת תנוחת הגוף: כתף האדם של הזרוע שאוחזת נמצא מאחורי הכתף של המלווה של הזרוע בה הוא אוחז. האדם עומד בערך חצי צעד מאחורי המלווה – בזוית של זרוע 90 מעלות. יש להמשיך ולהקפיד על מרחק זה בעת ההליכה המשותפת.
 • הפסקת קשר האחיזה: המלווה מסובב את ידו כלפי חוץ, תוך כדי שהוא פונה לכיוונו של האוחז. האוחז משחרר את אחיזתו. מומלץ ללוות את הפסקת הקשר בשיח מילולי. האוחז יכול להפסיק את הקשר כאשר הוא מעוניין בכך ע”י הפסקת האחיזה. האחיזה תיפסק ע”י המלווה לאחר הגעה למקום מוגדר.
 • קצב ההליכה: המלווה והאדם האוחז צריכים לנוע יחד בנוחות כצוות והמרחק בניהם יישאר קבוע. קצב ההליכה של המלווה צריך להיות מותאם לקצב ההליכה של האדם האוחז. יחד עם זאת, כאשר האדם האוחז מרגיש ביטחון וקצב הליכתו מהיר מידי ולא נוח למלווה, דבר העלול לפגוע ביכולתו של המלווה לשמור על הבטיחות, להגיב ולעצור בעת הצורך – עליו ליידע את האוחז ולנסות להאט את הקצב המשותף.

 • קצב ההליכה של האדם והמלווה מותאם
  קצב ההליכה של האדם והמלווה מותאם

  הערה חשובה:
  במקרים בהם לאוחז יש צרכים פיסיים אחרים כמו צורך בתמיכה עקב קשיים בשיווי משקל, חשוב לבצע התאמות מקצועיות של טכניקת ההליכה עם מלווה.

  בהצלחה!

  נכתב על ידי ריטה לפיד, מנהלת מקצועית במגדל אור


  לחץ כאן לשירותי ההדרכה השיקומית