מהי טכנולוגיה מסייעת בשימוש אנשים עם לקות ראייה או עיוורון?

אנשים עם עיוורון או לקויות ראייה מנהלים חיים מלאים ועצמאיים. פעמים רבות הם מסתייעים בעזרים שונים המאפשרים להם לבצע פעולות יום-יומיות, אשר עבור אדם רואה עשויות להיות פשוטות יותר ליישום.

בהלימה עם גישת 'סיוע מקדם עצמאות' ראה גישת הסיוע מקדם עצמאות, המלצה על שימוש בעזרים מסוימים יכולה לקדם את תפקודו העצמאי של האדם עם המוגבלות בראייה.

קיימת טכנולוגיה מסייעת בחיי השגרה במגוון תחומים כמו: תקשורת, למידה ופנאי, ניידות, תחזוקת בית ומטבח וטיפול עצמי (רחצה, לבוש וכדומה).

טכנולוגיה מסייעת היא אמצעי עזר אשר נועד לשיפור התפקוד של אנשים עם מוגבלות. זהו שם כולל להתקן או למערכת המאפשרים ליחיד לבצע משימה שלא היה יכול לבצע, או להגביר את הקלות והביטחון בביצוע המשימה.

חשוב לדעת!

  1. לכל עזר ישנם יתרונות ומגבלות. חוסר הכרות או הכרות חלקית עם העזר הטכנולוגי יכולים לטעת במשתמש תחושה מדומה של ביטחון ואולי אף לסכן אותו, ולכן השימוש הראשוני בעזרי הטכנולוגיה מחייב הדרכה ע"י איש מקצוע. ראה הרחבה בשירותים באתר מגדל אור.
  2. חלק גדול מהעזרים הטכנולוגים דורשים התאמה, הדרכה, תרגול ובעת הצורך גם תמיכה ע"י איש המקצוע. ראה שירותים באתר מגדל אור.
  3. הטכנולוגיה מתפתחת ומתעדכנת כל העת – מומלץ לעקוב אחרי עזרים חדשים. להרחבה ראה קטגוריית עזרים מסייעים.

נכתב על ידי ריטה לפיד, מנהלת מקצועית במגדל אור.